1 Ocak 2020 tarihine kadar zararlı kimyasalların kullanımlarına son verilmesi çağrısı yapan Greenpeace,  geçtiğimiz yıl  yayınladığı “Çocuk Ürünleri Test Raporu” ile birçok önemli giyim markasının çocuk ürünlerinde zararlı kimyasallara rastlandığını ortaya koydu.

Bu kimyasallardan bazıları Formaldehitler, Pestisitler, Ağır Metaller, Uçucu Organik Bileşikler, Klorlu Fenoller, Ftalatlar,  Azo boyarmaddeler… Şimdi çok sayıda maddeyi buraya yazarak bir miktar kaygınızı arttırmış olabiliriz. Tüm bunlar önemli mi? Bu kadar maddeyi nasıl bilebilirim? diyebilirsiniz.

Bu zararlı maddeler toksik olmaları ve birikimleri nedeniyle;

  1. Ciltte tahriş ve alerji,
  2. Gözde yanma,
  3. Kronik solunum hastalıkları,
  4. Hormon dengesi, üreme, sinir ve bağışıklık sistemine olumsuz etki,
  5. Karaciğer, böbrek gibi iç organlarda hasar,
  6. Genetik rahatsızlıklar,
  7. Büyüme geriliği,
  8. D vitamini metabolizma bozuklukları,
  9. Kansere sebep olabilmektedir.

Birkaçını yakından inceleyelim. Islanıp üşümesinler diye aldığımız su geçirmez mont ve ayakkabılar biyolojik birikim özelliği çok yüksek Perflorine Edilmiş Bileşikler’inin  kansorejen etkileri bulunuyor.

Terlediğinde ayakları kokmasın diye tercih ettiğimiz çoraplardan, ayakkabılardan kolayca emilebilen Organokalay Bileşikleri’ nin üreme bozukluklarına yol açtığı ön görülüyor.

Baskılı, dantelli diye özenerek seçtiğimiz, uzun süreli ütü kalitesini de sunan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (LARC) kanserojen maddeler listesinde yer alan Formaldehitler, alerji ve astım tedavisi gören çocuğunuzun bir türlü iyileşememesine sebep oluyor olabilir.

Çoğunlukla doğum günü kostümlerinde tercih edilen yüksek dozda alev geciktiricilerle uzun süreli temas,  çocukların bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabiliyor.

Avrupa Birliği’nin 2002 yılında yayınladığı endokrin bozucular raporunda yer alan Ftalatlar da üç yaşından büyük çocuklarınızın üreme sisteminde ciddi ve kalıcı etkiler bırakabilir.

Sadece kumaşlar değil giysilerin üzerindeki düğme, fermuar gibi aksesuarlardaki nikel, krom da alerjik reaksiyonlara ve uzun süreli temas halinde ciddi cilt tahrişine sebep olabiliyor.

Bu Zararlılar İçin Önlemler ve Sınırlamalar Neler?

Çeşitli maddelerin çocukların sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratmayacağını ya da kabul edilebilir limit değerleri garanti eden standart kuruluşlar ve etiketler bulunuyor. Greenpeace “zararlı kimyasalların “kabul edilebilir” seviyelerinin dahi kabul edilemez olduğunu belirtiyor. Bazı araştırmalar da bazı limit değerlerin uzun yıllardır aynı kaldığını ve değişmesi gerektiğini söylüyor.

Çin, ABD, Güney Kore gibi ülkeler, Ftalatların üç yaşın altındaki çocuklara yönelik ürünlerde kullanımına sınırlama getiriyor. Türkiye’de de son yıllarda bu konuda araştırmaların yapıldığı, özellikle de kontrollerin arttırıldığı belirtiliyor.

Ülkemizde de ürünleri satılan GoodWeave, çocuk emeği kullanılmayan el halılarını sertifikalandırarak farklı bir güvence veriyor.