Elif GÜRKAN

Elif, bir anne ve öğretmen. 2006 yılında Celal Bayar Üniversitesi’nden diplomasını alır almaz sınıf öğretmenliğine başladı. Öğretmen Akademisi Vakfı Kısmi Zamanlı Eğitmen eğitimi ile 2011 yılında mesleki gelişime inancı kuvvetlenmişti. Daha çok üretmek, araştırmak, beslemek ve beslenmek üzere İzmirli birçok eğitimcinin yaptığı gibi İstanbul yollarını o da çokça fethetti. Anne olduğu vakit çocuk ve eğitim kaygısı Başka Bir Okul Mümkün ile karşılık buldu. Öğrenme merakı içinde çocuklarla uzlaşılmış bir öğrenme ortamında deneyim geliştirmek için uğraş verdi ve çocuğa, öğretmenliğe bakış açısı evrilmeye başladı. BBOM Öğretmen Köyü ahalisine katıldı. Eğitimler aldı, projeler üretti, sunumlar yaptı. Sınıf dışı öğrenme ortamlarına yönelik yaptığı eylem araştırması ve tez çalışmasıyla Ege Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden mezun oldu. Çarpan etkisine inanarak adım attığı eğitim yöneticiliğinden kısa sürede vazgeçti. Bugün verdiği kararların sonuçlarından ne kendini ne de çocukları muaf tutamayacağını biliyordu ve sosyal etki, üretim odağında öğretmenliğe devam etme kararı verdi.

Çocukların yaşam alanları ve unsurlarının yaşamla çok yönlü etkileşim sağlamaktan, yaşamın içinden ve yaşama dönük, doğal, sağlıklı, güvenli olmaktan gün geçtikçe uzaklaştığını ve bunun olası etkilerini görebiliyordu. Bunu değiştirmek için okulların dışında düşünmeye ve Çocuk Dostu yaşam alanları ve unsurları üzerine düşünmeye ve üretmeye başladı. Herkesin “yaptığım/ürettiğim çocuğa duyarlı mı?” diye sorumlu düşünmesinin, bütüncül bir bakış açısı ve disiplinlerarası yaklaşımla kollektif bir çaba göstermesinin ancak bizi Çocuk Dostu’na yakınlaştırabileceğine inanıyor.

Bu niyetle 2018 yılında Ticaret Bakanlığı’nın yürüttüğü Sosyal Kooperatifçilik İzmir Hackaton un’da 3. olan cocukdostu.org fikri etrafında bir grup insanı bir araya getirerek yolculuğuna başladı.

E-mail: elifgurkan@cocukdostu.org

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/elif-g%C3%BCrkan-0229559a/

Banu ÖZTÜRK

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunuyum. Genel olarak araştırmaya, gezmeye ve içerik üretmeye meraklıyım. Mezun olur olmaz iş hayatına atıldım. İçerik üretmekten büyük keyif alıyorum. İçerik, benim için sadece sözcüklerden ibaret değil…

Bu projede yer almamın nedeni; çocuklara basmakalıp müfredatı anlatmak yerine, onlar için çok daha faydalı işler yaparak hayatlarına dokunmak. Bu nedenle Çocuk Dostu Org ekibinde yer aldığım için çok mutluyum.

Dilge GÜNEY

1980 yılında Balıkesir’de doğdu. Sekiz yaşında öykü yazmaya başladı ve öğrencilik hayatı boyunca yazmayı hiç bırakmadı. 1998 senesinde Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesinden ve 2003 senesinde Marmara Üniversitesi, Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

2008 senesinde oğlu dünyaya geldikten sonra, çocuk ve gençlik kitaplarının büyüsüne kapıldı. Böylelikle çocuklar ve gençler için yazmaya başladı. 2015 senesinde Nevzat Süer Sezgin’in çocuk edebiyatı atölyesinde eğitim aldı. Aynı yılın sonunda Muti’nin Maceraları’nın ilk baskısı, 2016’da Hayalbazlar Geçidi isimli çocuk romanı, 2017’de Annemin Çocukluğu Nerede?, 2018’de Peribacasının İçinde Ne Var? isimli çocuk öykü kitapları ve yine 2018’de Son Yelkovan isimli ilkgençlik romanı yayımlandı.

2018 yılı Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı İlk Gençlik Romanı ödülünü aldı.

Kitapları çeşitli eğitim kurumlarının okuma listeleri ve etkinlik programlarında yer alıyor. Çocuk edebiyatı ve okuma odaklı panel, söyleşi, çalıştaylara konuşmacı olarak katılıyor. Çocuklarla yaratıcı okuma buluşmaları gerçekleştiriyor. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için sosyal sorumluluk projelerinde görev alıyor. Çocuk edebiyatı ile ilgili çeşitli konularda dergilerde yazıları yayımlanıyor.

İzmir’de yaşıyor. Araştırma yapmayı seviyor. Özellikle evrenin çözülemeyen sırları, uzay ve yıldızlar ilgisini çekiyor. Dünya mitolojilerine ilgi duyuyor.

2018 senesinde başladığı Atatürk Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Açıköğretim Önlisans Programına devam ediyor.

Ezgi GÜVEN

Ezgi GÜVEN

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümünü 2002 yılında tamamladım. Aralık 2018’de Ege Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bilim Dalında travma sonrası gelişme konusunda hazırladığım tezle doktora eğitimimi tamamladım. İnsan Kaynakları alanında bir süre çalıştıktan sonra akademik hayata yönelerek Pamukkale Üniversitesi’nde okul öncesi eğitim ve psikolojik danışma ve rehberlik anabilim dallarında akademisyen olarak görev yaptım. Ardından eğitim alanında çeşitli kurum ve okullarda uzman olarak çalışmışım. Hâlen bir eğitim kurumunda psikolojik danışman olarak çocuk ve ailelere destek sunmaktayım. Travma ve yas psikolojisi, psikolojik sağlamlık ve aile danışmanlığı konularında üniversiteler bünyesinde uzman eğitimleri vermeye devam etmekteyim. 2009 yılında ikiz canlarımla birlikte çıktığım ebeveynlik yolculuğuma 2011 yılında üçüncü çocuğumu kucağıma alarak devam ediyorum. 2017 yılından bu yana kurucusu olduğum sosyal medya hesabı 3psikolog3anne üzerinden ebeveyn rehberliği alanında içerik geliştirici olarak faaliyetlerime devam ediyorum. Ayrıca pek çok sivil toplum örgütü bünyesinde ebeveyn seminerleri vererek “gelişen ebeveynler, güvenle büyüyen çocuklar” anlayışını yaygınlaştırmaya çalışıyorum. 2019 yılında sevgili Dilge Güney aracılığıyla tanıştığım çocukdostu.org ekibine katılmış olmanın heyecanı, gururu ve sorumluluğu ile sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Birce ALBAYRAK

Birce ALBAYRAK