Elif GÜRKAN

Elif, bir anne ve öğretmen. 2006 yılında Celal Bayar Üniversitesi’nden Sınıf Öğretmenliği diplomasını alır almaz özel okullarda öğretmenliğe başladı. Mesleğinin ilk yıllarında “Çocuğunuz olunca daha iyi anlarsınız bizi.” diyen çokça veliyle ve okulların disiplin kalıpları içinde öğretmenliği anlamaya çalıştı.  Öğretmen Akademisi Vakfı Kısmi Zamanlı Eğitmen eğitimi ile 2011 yılında öğretmenliğe bakış açısı değişmeye başlamış ve mesleki gelişime inancı kuvvetlenmişti. Ege Üniversitesi’nde Eğitim Programları ve Öğretim Programları yüksek lisansına başlaması kariyer hedefi ve çarpan etkisi için önemli bir adım olarak düşünmüştü. Daha çok üretmek, araştırmak, beslemek ve beslenmek üzere İzmirli birçok eğitimcinin yaptığı gibi İstanbul yollarını o da çokça fethetti. Eğitimler aldı, sunumlar yaptı. Anne olduğu vakit çocuk ve eğitim kaygısı Başka Bir Okul Mümkün ile karşılık buldu. Uzun uzun ders anlatmak daha çok rahatsızlık vermeye başlamıştı. Yapılandırılmamışlık nasıl olur merakı içinde daha çok alternatif eğitimi, sınıf dışı öğretimi, çocuklarla uzlaşılmış ve çocuktan çıkarılmış bir öğrenme ortamını öğrenme çabası içinde uğraş verdi ve çocuğa bakış açısı evrilmeye başladı. BBOM Öğretmen Köyü ahalisine katıldı. Teknoloji, ekoloji ve pedagoji üçlüsünü eğitimde bir araya getirebilmenin yolları için fütürizmden medet umdu. Çarpan etkisine inanarak adım attığı eğitim yöneticiliğinden kısa sürede vazgeçti ve sosyal etki ve üretim odağında öğretmenliğe devam etmeye karar verdi. Gelenekselden daha özgürlükçü, çocuk haklarını, cinsiyetsiz bir dili, ekolojik ekseni referans alan bir yaklaşım geliştirme çabasında ve bu duruş için hala çabalıyor. Eğitimin okullardan daha çok ve gerçek yaşam becerileri için yaşamın içinde dinamik bir anlamı olduğunu düşünüyor. 2018 yılında bir grup insanı bir araya getirerek cocukdostu.org yolculuğuna başladı.

E-mail: elifgurkan@cocukdostu.org

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/elif-g%C3%BCrkan-0229559a/

Büşra OLKUN

1994 Ağustos ayında Siirt’te doğdu, İzmir’de büyüdü. Lisans eğitimini, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. Şu sıralar Psikoloji Bölümü’nde çift anadal eğitimine devam ediyor. Mutlu bir dünya için mutlu çocukluğun önceliğini savunuyor. Sokakta oynayan son nesilden biri olarak günümüz çocuklarının yaşam alanlarında daha görünür olmasına, dünya üstündeki tüm çocukların adil yaşam alanlarında büyümesi gerektiğine ve Çocuk Dostu ile bunun gerçekleşeceğine inanıyor.

 

Kitapları, filmleri, resim yapmayı, doğayı ve bir yere varmaktan çok yolda olmayı seviyor. “Friends” repliklerini ezbere biliyor ve Van Gogh’un Almond Blossom’ına bayılıyor.

E-mail: busraolkun@cocukdostu.org

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/büşra-olkun-593107164

Banu ÖZTÜRK

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunuyum. Genel olarak araştırmaya, gezmeye ve içerik üretmeye meraklıyım. Mezun olur olmaz iş hayatına atıldım. İçerik üretmekten büyük keyif alıyorum. İçerik, benim için sadece sözcüklerden ibaret değil…

Bu projede yer almamın nedeni; çocuklara basmakalıp müfredatı anlatmak yerine, onlar için çok daha faydalı işler yaparak hayatlarına dokunmak. Bu nedenle Çocuk Dostu Org ekibinde yer aldığım için çok mutluyum.

Filiz EGİ

Tam bir Ankara ve Almanya aşığı olan Filiz, 1993 yılının bir nisan sabahı İzmir’de doğdu. İzmir Buca’da çok mutlu bir çocukluk yaşadı ve yaz tatillerini sabahtan akşama kadar sokaklarda özgürce oynayarak geçirdi. Lisans eğitimini İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde  tamamladı, bu sırada Erasmus+ programıyla Almanya’ya gitti ve sonrasında Belçika’da staj yaptı. Ortaokuldan beri çeşitli gönüllülük projelerinde yer almaya devam ediyor.

Üniversite yıllarında katıldığı “Abla-Ağabey-Kardeş” projesiyle çocuk odaklı çalışmak istediğini fark etti. Filiz, bütün çocukların özgür, mutlu, ayrımcılıktan uzak ve bir şeyler üretebildikleri bir çocukluk yaşayabilmesinin hayalini kuruyor. Sosyal Kooperatif Treni’nde tanıştığı yol arkadaşlarıyla dünyayı “çocuk dostu” bir yer haline getirmeyi hayal ediyor.

Levent KAHRAMAN

1979 yılında Lüleburgaz’da doğdum. Üniversiteyi bitirene kadar Trakya’da yaşadım, iş bulmak için gittiğim İstanbul’da geçirdiğim 5 yılda büyükşehir yaşamının tüm sıkıntılarını, soğukluğunu tecrübe ettim. Evlendikten 6 ay sonra, 2007 yılında bu yaşamın bize göre olmadığına karar vererek ani ama bilinçli bir şekilde İzmir’e, İzmir’in de giderek büyükşehirlemesi nedeniyle de 2016’da Ayvalık’a taşınmaya karar verdik.

2012 yılında 3 kişi olduk ve o zaman “çocuk dostu” kavramı ile tanıştık, bu kavramı önce eğitim alanında aradık ve Başka Bir Okul Mümkün ile tanıştık. Bbom ile yaşadığımız farkındalık hayata, insanlara ve özellikle de çocuklara olan bakışımızı derinden etkiledi. Bu süreçte Elif ile yolumuz kesişti. cocukdostu.org fikrinin Elif’te ilk filizlenmesinden bugüne kadar ki aşamalarını gözlemledim ve elimden geldiğince destekledim . Kendimi fikri dışarıdan destekleyen biri olarak görürken aslında ekibin bir parçası olduğumu hissettirdikleri için çok mutluyum.