Elif GÜRKAN

Elif, bir anne ve öğretmen. 2006 yılında Celal Bayar Üniversitesi’nden diplomasını alır almaz sınıf öğretmenliğine başladı. Öğretmen Akademisi Vakfı Kısmi Zamanlı Eğitmen eğitimi ile 2011 yılında mesleki gelişime inancı kuvvetlenmişti. Daha çok üretmek, araştırmak, beslemek ve beslenmek üzere İzmirli birçok eğitimcinin yaptığı gibi İstanbul yollarını o da çokça fethetti. Anne olduğu vakit çocuk ve eğitim kaygısı Başka Bir Okul Mümkün ile karşılık buldu. Öğrenme merakı içinde çocuklarla uzlaşılmış bir öğrenme ortamında deneyim geliştirmek için uğraş verdi ve çocuğa, öğretmenliğe bakış açısı evrilmeye başladı. BBOM Öğretmen Köyü ahalisine katıldı. Eğitimler aldı, projeler üretti, sunumlar yaptı. Sınıf dışı öğrenme ortamlarına yönelik yaptığı eylem araştırması ve tez çalışmasıyla Ege Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden mezun oldu. Çarpan etkisine inanarak adım attığı eğitim yöneticiliğinden kısa sürede vazgeçti. Bugün verdiği kararların sonuçlarından ne kendini ne de çocukları muaf tutamayacağını biliyordu ve sosyal etki, üretim odağında öğretmenliğe devam etme kararı verdi.

Çocukların yaşam alanları ve unsurlarının yaşamla çok yönlü etkileşim sağlamaktan, yaşamın içinden ve yaşama dönük, doğal, sağlıklı, güvenli olmaktan gün geçtikçe uzaklaştığını ve bunun olası etkilerini görebiliyordu. Bunu değiştirmek için okulların dışında düşünmeye ve Çocuk Dostu yaşam alanları ve unsurları üzerine düşünmeye ve üretmeye başladı. Herkesin “yaptığım/ürettiğim çocuğa duyarlı mı?” diye sorumlu düşünmesinin, bütüncül bir bakış açısı ve disiplinlerarası yaklaşımla kollektif bir çaba göstermesinin ancak bizi Çocuk Dostu’na yakınlaştırabileceğine inanıyor.

Bu niyetle 2018 yılında Ticaret Bakanlığı’nın yürüttüğü Sosyal Kooperatifçilik İzmir Hackaton un’da 3. olan cocukdostu.org fikri etrafında bir grup insanı bir araya getirerek yolculuğuna başladı.

E-mail: elifgurkan@cocukdostu.org

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/elif-g%C3%BCrkan-0229559a/

Büşra OLKUN

1994 Ağustos ayında Siirt’te doğdu, İzmir’de büyüdü. Lisans eğitimini, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. Şu sıralar Psikoloji Bölümü’nde çift anadal eğitimine devam ediyor. Mutlu bir dünya için mutlu çocukluğun önceliğini savunuyor. Sokakta oynayan son nesilden biri olarak günümüz çocuklarının yaşam alanlarında daha görünür olmasına, dünya üstündeki tüm çocukların adil yaşam alanlarında büyümesi gerektiğine ve Çocuk Dostu ile bunun gerçekleşeceğine inanıyor.

 

Kitapları, filmleri, resim yapmayı, doğayı ve bir yere varmaktan çok yolda olmayı seviyor. “Friends” repliklerini ezbere biliyor ve Van Gogh’un Almond Blossom’ına bayılıyor.

E-mail: busraolkun@cocukdostu.org

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/büşra-olkun-593107164

Banu ÖZTÜRK

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunuyum. Genel olarak araştırmaya, gezmeye ve içerik üretmeye meraklıyım. Mezun olur olmaz iş hayatına atıldım. İçerik üretmekten büyük keyif alıyorum. İçerik, benim için sadece sözcüklerden ibaret değil…

Bu projede yer almamın nedeni; çocuklara basmakalıp müfredatı anlatmak yerine, onlar için çok daha faydalı işler yaparak hayatlarına dokunmak. Bu nedenle Çocuk Dostu Org ekibinde yer aldığım için çok mutluyum.

Filiz EGİ

Tam bir Ankara ve Almanya aşığı olan Filiz, 1993 yılının bir nisan sabahı İzmir’de doğdu. İzmir Buca’da çok mutlu bir çocukluk yaşadı ve yaz tatillerini sabahtan akşama kadar sokaklarda özgürce oynayarak geçirdi. Lisans eğitimini İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde  tamamladı, bu sırada Erasmus+ programıyla Almanya’ya gitti ve sonrasında Belçika’da staj yaptı. Ortaokuldan beri çeşitli gönüllülük projelerinde yer almaya devam ediyor.

Üniversite yıllarında katıldığı “Abla-Ağabey-Kardeş” projesiyle çocuk odaklı çalışmak istediğini fark etti. Filiz, bütün çocukların özgür, mutlu, ayrımcılıktan uzak ve bir şeyler üretebildikleri bir çocukluk yaşayabilmesinin hayalini kuruyor. Sosyal Kooperatif Treni’nde tanıştığı yol arkadaşlarıyla dünyayı “çocuk dostu” bir yer haline getirmeyi hayal ediyor.

Levent KAHRAMAN

1979 yılında Lüleburgaz’da doğdum. Üniversiteyi bitirene kadar Trakya’da yaşadım, iş bulmak için gittiğim İstanbul’da geçirdiğim 5 yılda büyükşehir yaşamının tüm sıkıntılarını, soğukluğunu tecrübe ettim. Evlendikten 6 ay sonra, 2007 yılında bu yaşamın bize göre olmadığına karar vererek ani ama bilinçli bir şekilde İzmir’e, İzmir’in de giderek büyükşehirlemesi nedeniyle de 2016’da Ayvalık’a taşınmaya karar verdik.

2012 yılında 3 kişi olduk ve o zaman “çocuk dostu” kavramı ile tanıştık, bu kavramı önce eğitim alanında aradık ve Başka Bir Okul Mümkün ile tanıştık. Bbom ile yaşadığımız farkındalık hayata, insanlara ve özellikle de çocuklara olan bakışımızı derinden etkiledi. Bu süreçte Elif ile yolumuz kesişti. cocukdostu.org fikrinin Elif’te ilk filizlenmesinden bugüne kadar ki aşamalarını gözlemledim ve elimden geldiğince destekledim . Kendimi fikri dışarıdan destekleyen biri olarak görürken aslında ekibin bir parçası olduğumu hissettirdikleri için çok mutluyum.

Dilge GÜNEY

1980 yılında Balıkesir’de doğdu. Sekiz yaşında öykü yazmaya başladı ve öğrencilik hayatı boyunca yazmayı hiç bırakmadı. 1998 senesinde Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesinden ve 2003 senesinde Marmara Üniversitesi, Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

2008 senesinde oğlu dünyaya geldikten sonra, çocuk ve gençlik kitaplarının büyüsüne kapıldı. Böylelikle çocuklar ve gençler için yazmaya başladı. 2015 senesinde Nevzat Süer Sezgin’in çocuk edebiyatı atölyesinde eğitim aldı. Aynı yılın sonunda Muti’nin Maceraları’nın ilk baskısı, 2016’da Hayalbazlar Geçidi isimli çocuk romanı, 2017’de Annemin Çocukluğu Nerede?, 2018’de Peribacasının İçinde Ne Var? isimli çocuk öykü kitapları ve yine 2018’de Son Yelkovan isimli ilkgençlik romanı yayımlandı.

2018 yılı Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı İlk Gençlik Romanı ödülünü aldı.

Kitapları çeşitli eğitim kurumlarının okuma listeleri ve etkinlik programlarında yer alıyor. Çocuk edebiyatı ve okuma odaklı panel, söyleşi, çalıştaylara konuşmacı olarak katılıyor. Çocuklarla yaratıcı okuma buluşmaları gerçekleştiriyor. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için sosyal sorumluluk projelerinde görev alıyor. Çocuk edebiyatı ile ilgili çeşitli konularda dergilerde yazıları yayımlanıyor.

İzmir’de yaşıyor. Araştırma yapmayı seviyor. Özellikle evrenin çözülemeyen sırları, uzay ve yıldızlar ilgisini çekiyor. Dünya mitolojilerine ilgi duyuyor.

2018 senesinde başladığı Atatürk Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Açıköğretim Önlisans Programına devam ediyor.