Yarıyıl tatiline girerken, çocuğunuzla beraber tatil yapabileceğiniz otellerin Çocuk Dostu olup olmadığı konusunda sizleri düşünmeye davet ediyoruz.

Tatil, hepimizin hem dinlenip hem de keyif almak istediği zamanları kapsar öyle değil mi? Ama bazen sırf işkenceye dönecek düşüncesiyle tatili ya evde ya da akrabalarımızla geçiririz. Bir yerlere gitmekten geri dururuz. Çünkü bir çocuğumuz varsa ailece rahat etme kavramı artık değişmiştir. Ebeveynlerin tatilden genel olarak beklentisi dinlenme iken çocukların beklentisi aktiviteler ve oyunlar olur.

Demokratik ebeveyn tutumlarında çocukların ilgi ve ihtiyaçları göz önünde bulunduruluyor ve çocuklar karar alma süreçlerinde aktif biçimde yer alıyor. Çocukların önceliklerine, gereksinimlerine ve fikirlerine göre bir tatil! Sizce ne kadar mümkün?

Çocuklara özel, sağlıklı yemek menüleri olan ve zaman zaman yaş gruplarına, bazen de akran etkileşimine odaklanan, çocukların hem becerilerini geliştirebilecekleri, hem de keyif alacakları aktiviteler sunan bir tatil nerede var?

Peki, sizin için Çocuk Dostu tatil veya Çocuk Dostu otel kavramı ne anlam ifade ediyor? Bu kavramları duyduğunuzda aklınızda neler canlanmalı biraz bunlardan bahsedeceğiz.

Otellerin çocuklu aileler için dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar var. Bunların başında hijyen ve güvenlik geliyor. Bunun dışında mimari, beslenme vb. başlıklarda otellerde Çocuk Dostu kriterleri biraz açalım.

 • Çocukları yönlendirici uyarı levhalarının bulundurulması güvenlik için de kolaylaştırıcı olacaktır. Hatta bu levhaları çocuklar tasarlayabilir.
 • Çocukların her an her yere dokunduğunu göz önünde bulundurursak, odaların temizliği iyi yapılmalı. Bu temizliğin de toksik maddeler yerine organik maddelerle yapılması gerekir.
 • Mobilyaların çocukların boylarına göre tasarlanması bir başka önemli nokta. Çocukları karşılayan resepsiyon masasının boyu otelin çocuk algısı için size başlangıçta önemli bir ipucu verecektir.

 • Çocukların bir yetişkinin kucaklamasına gerek kalmaksızın yemekleri görebilecekleri bir dizayn yapılmalıdır.
 • Yemek menülerinde çocuklara özel sağlıklı yiyecekler ve alternatiflerinin yer alması kaçınılmaz. Bu durum yemek konusunda çok seçici ya da diyeti olan olan çocuklar ve aileleri için de büyük kolaylık sağlar.
 • Çocuklar genelde uyumadan önce süt içmeye alıştırıldıkları için otelde bu durumun eksikliğini çekmemeleri adına oda servisinin ücretsiz süt ikram etmesi güzel bir davranış olabilir. (Gece sütünün süt dişlerini olumsuz etkilediğini de unutmayıp dişleri fırçalamak şartıyla)
 • Mimari tasarımın, çocuğun beceri gelişimine, aktivitelerin farklı akran gruplarını zaman zaman bir araya getirmeye ve sosyal duygusal becerilere odaklanması önemlidir.
 • Pedagoglarca desteklenen, çocuk sağlığı için önerilen ve sosyal sorumluluk bilincinde hazırlanmış oyuncakların bulunduğu oyun alanlarının olması gereklidir.
 • Çocukların hayal gücünü ve merakını teşvik eden, toplumsal rol ve cinsiyetten arınmış içerikli kitaplara sahip bir kütüphanenin bulunması gerekir. Yine görme ve işitme ile ilgili destekleyici materyaller de yer almalıdır.

 • Yatak örtüleri ve materyallerinin ekolojik etiketli olması gerekir.
 • Bir diğer nokta ise çocukların üstü sık kirleniyor ve gün içerisinde çok fazla kıyafet değiştirmek zorunda kalıyorlar. Belki çocuk kıyafetlerinin ücretsiz ancak ekolojik yıkama kullanılarak yıkanması olumlu bir dokunuş olur.
 • Havuzların bakımı esnasında kullanılan maddelerin de mutlaka ekolojik olması gerekir.

Bunların dışında otelin sağlık hizmetleri gibi çok sayıda gözden geçireceğimiz başlığı var aslında. Umarız bu tatil çocuğunuzla birlikte öncelikle sağlıklı, huzurlu ve keyifli geçer…