Ekolojik tekstil ürünleri çocukların hassas ciltlerine uygun, nefes aldıran, yüksek nem emilim özelliğine sahip, dayanıklı, hafif ve yumuşak özellikleri nedeniyle daha konforlu bir his sağlayan, alerjik sorunları minimize eden ve toksik kimyasal içermeyen sürdürülebilir ürünlerdir. Lifinden, ipliğine, boyasına kadar çocuğunuz için güvenilir yöntemlerle üretilir ve tekrar kullanılarak uzun yaşar.

Organik tekstile göre daha geniş anlamı olan Ekolojik Tekstilin etiketlerini henüz çok tanımıyoruz. Çocuklar, bu etiketlerin konuşulduğu aile sohbetinin ya da okulda işledikleri bir dersin içinde değiller henüz.

 

Örneğin  web sitesi üzerinden de (https://bettercotton.org/turkce-kaynaklar-resources-in-turkish/ )Türkçe kaynaklara ulaşabileceğiniz Better Cotton Initiative (BCI) “Daha İyi Pamuk” üretimini destekliyor.

Belki de bu yazıdan sonra Bambu lifinin içinde bulunan  ‘Bamboo Kun’  maddesinin anti bakteriyel ve anti mantar etkeni gibi çalışarak kumaşın kokusunu giderdiğini çocuklarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz. Bambunun ısı kontrolü maharetlerini ya da diğer lifleri birlikte öğrencilerinizle araştırabilirsiniz. İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin http://www.skdturkiye.org/ekoetiketrehberi.pdf yazısından daha çok ekolojik etiketlere ulaşabilirsiniz.

Ebeveynler Olarak Ne Yapmalıyız?

 1. Doğal liflerden üretilen giysileri tercih etmek (pamuk, keten, bambu, ipek…)
 2. Çocukları eko etiketlerle tanıştırmak ve çevremizi bilgilendirmek
 3. Sınırlı Kullanım Gerektiren Maddeler Listesi yayınlamış markaları tercih etmek
 4. Her bir kimyasala ait atık verisini bilme hakkını kullanmak
 5. Markaların tedarik zincirlerinde kullandığı kimyasallara son vermesi çağrısı yapmak ve bunun kanunlarla takipçisi olmak
 6. Mümkün olduğunca yeni kıyafet almamak ve ikinci el kıyafetlere yönelmek
 7. Eskimiş kıyafetlerle yeni kombinler, kıyafet değiş tokuşu yapmak
 8. Yoğun boyama işlemleri gerektiren güçlü renkler yerine açık renkli giysiler almak
 9. Mutlaka satın aldıktan sonra ekolojik ürünlerle yıkamak
 10. Yeşil, ıslak ve CO2 ile işlem yapan kuru temizleme tercih etmek
 11. Gereksiz paketlemeden kaçınmak
 12. Kumaşla kullanılan astara, diğer aksesuarlarda da kısıtlamalara dikkat etmek
 13. Yıkanabilir, kurutulabilir ve tekrar kullanılabilir çocuk bezleri kullanmak
 14. Yerel yönetimlerle ekolojik aktiviteleri desteklemek
 15. Ekolojik markaları ve ikinci el kıyafet tüketimini desteklemek

Moda Çözümler Yerine Ekolojik Çözümleri Olan Markalar

Çocuklarımız, zararlı kimyasallardan arınmış bir dünyada yaşamayı hak ediyor ve bunu gerçekleştirme imkânı elimizde. Moda uçucu, kimyasallar ise kalıcı. Uyuduğu yastık kılıfında, giydiği okul kıyafetlerinde, en sevdiği kahramanın kostümünde… yer alan kimyasallar ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Pamuk üretiminde lider ülkelerden biri olan ülkemizde organik ve ekolojik tekstilin ham maddelerine ulaşmak oldukça kolay. Tarlada ilaçlama, atölyede klorla ağartma, enerjiyi ölçüsüz kullanma, az maaşla sağlıksız işçi çalıştırma… etiketlerin arkasında yaşananlardan hepimiz sorumluyuz.  Zararlı kimyasalları kullanmayan güvenli ekonomik çözümleriyle  sorumlu davranan markaları bilgi@cocukdostu.org adresine iletmenizi bekliyoruz.